İzmir Fistül Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Fistül Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fistül ameliyatları fistülün yerine göre seçilen ameliyatlardır. Çok çeşitleri vardır. Ameliyat sonrası da hastaların dikkat etmesi gereken konular vardır. Bir kere anal fistül ameliyatlarından sonra hasta doktorun tüm önerilerini uygulamalıdır. Hastaların ameliyat sonrası kesinlikle kabız kalmaması gerekir. Bu amaçla posa bırakan lifli gıdalar almalıdır. Bunun içinde sebze yemeklerine, salataya, meyveye ağırlık verilmelidir. Günlük aldığı su miktarını en az 3 litreye çıkmalıdır. İçilen kahve, çay veya gazlı içecekler suyun yerini tutmaz.

Tuvalet sonrası taharetlendikten sonra o bölge mutlaka kurulanmalıdır. Sert tuvalet kâğıdı ile yapılan makat temizliği ciddi bir tahrişe yol açar. Ayrıca temizlik için kolonyalı mendilde kullanılmamalıdır. Yumuşak bir tuvalet kâğıdı ile kurulama veya saç kurutma makinesi ile kurulama seçilmelidir.

Tuvalette 5 dakikadan fazla kalmamalıdır. Tuvalette gazete okumak, cep telefonu ile oynamak çok fazla zaman geçirtir. Anal bölgede sürekli bir basınç oluşmasına neden olur. Tuvalette fazla ıkınmamalıdır.

Cerrahi girişim sırasında ameliyat bölgesindeki hasarın genişliği yara iyileşmesi açısından çok önemlidir. Yaranın iyileşmesinde hastalığın şiddeti, hastada Crohn gibi yandaş bir hastlalık olup olmadığı ameliyat sonu kalan dokulardaki canlılık ve kanlanma gibi bir çok faktör etkilidir.

Fistülotomi + küretaj yapılmış hastalarda geride kalan yara ikincil iyileşmeye bırakılır. Bunun tamamen düzelmesi 2-3 ayı bulabilir. Bu dönemde hasta bu yaraya çok iyi bakmalı ve hijyen kurallarına harfiyen uymalıdır.

Seton uygulamalarında makadda sürekli bir akıntı olur. Bunun temizlenmesi ve ıslak makat oluşmaması gerekir. Lazer operasyonlarında ise kabızlık olmamalı ve hasta fazla ıkınmamalıdır. Anal bölgedeki basınç artışları nüksün en büyük nedenidir.

Hastalar günde 2 kez oturma banyosu yapmalıdır. Hastanın korku nedeniyle dışkılamayı ertelememesi gerekir. Hastalar bir leğenin içine ılık su koyar ve 10 dakika süre ile bunun içinde oturur. Oturma banyosu yapamayanlar duş başlığını bu bölgeye tutabilir.

Anal fistül ameliyatlarından sonra hastalar ayda bir kez doktor kontrolüne gelmelidir. Bir çok hasta makat bölgesindeki ameliyat yarasının suyla teması sırasında enfeksiyon gelişeceğinden korkar. Bu kaygılar gereksizdir.  Oturma banyoları sonrası bölge iyice kurulanıp çeşitli pomadlar kullanılabilir.

Makat bölgesinde temizlik sırasında sabun ve benzeri ürünler kullanılması veya makattan olan akıntının çevreyi tahriş etmesiyle anal dermatit oluşabilir. Buda makat kaşıntısına ve operasyon yerinin geç iyileşmesine neden olabilir. Seton uygulanan vakalarda bu durum daha fazla görülmektedir.

Ameliyat sonrası makatın içinde yer alan yağ ve ter bezlerinde enfeksiyon veya anal kriptit gelişebilir. Bu sorun ancak düzenli kullanılan antibiyotiklerle düzeltilir. Sadece antibiyotikli kremlerle bu durum düzeltilemez.

Makatta kaşıntıya yol açabilecek gıdalardan uzak durulmalıdır. Acı, ekşi, süt ürünleri, ketçap türü gıdalar kaşıntı yapabilir. Hastalar kendinde kaşıntı yapan gıdaları daha iyi bilir ve bunlardan uzaklaşır.

Ameliyatlardan sonra A, B, C ve E vitamini içeren besinlere, beslenme alışkanlıklarında yer verilmelidir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi