İzmir Fistül Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Fistül Nedir ?

Vücutta olmaması gereken bir yol şeklinde tanımlanabilir. Doğuştan olması nadirdir. Genelde sonradan oluşur. Vücutta iki organ arasında oluşabilir. Bunlara iç fistül denir. Bunların fark edilmeleri zaman alır. En çok görülen bağırsaklar arasında, pankreas ile komşu organlar arasında, safra yollarında oluşabilir. Fakat daha çok görülenler dış fistüllerdir. Bunların bir ucu ilgili organda diğer ucu ciltte sonlanır. Bu fistüllerde ilgili organın salgısı ciltten çıkar. Bu pankreas sıvısı, safra, anal bölgede de dışkıyla karışık pis bir salgıdır.

Anal fistüller anüs çevresinde sık görülen patolojilerden biridir. Anal kanal ile deri arasında oluşurlar. Bunların oluşumunda en büyük neden bu bölgede oluşmuş olan apselerdir. Bu apseler anüs kayganlığını sağlayan bu bölgedeki bezlerin iltihaplanması sonucu oluşur. İltihaplanan bezin kanalı tıkanır. Geride salgı birikir. Bu salgı bir süre sonra apseleşir ve anal apse denilen ağrılı, ızdıraplı bir tablo oluşur. Bu apse cerrahi olarak drene edilmezse en zayıf bulduğu bölgeden açılır. Böylece bir ucu anüs içinde ve genelde dişli çizgi denilen bölgede diğer ucu anüs cildinde 2. bir yol oluşur. Bu yoldan anüs içeriği ve gaz gelmeye başlar. Bu hastayı rahatsız eder. Oluşan kötü koku hastanın kendini toplumdan soyutlamasına neden olur. Bu safhadan sonra kronik anal fistülden bahsedilmelidir.

Fistüller yerine ve anüs kasları ile olan ilişkisine göre çok çeşitli şekilde sınıflandırılmaktadır. En çok görülen 2 anüs kası arasından gelişmiş fistüllerdir. Bunun dışında sfinkterleri kesen, sfinkterler dışında seyreden daha nadir görülen fistüller vardır.

Fistüllerin En Belirgin Özellikleri

Fistüllerde belirti makat dışında kokulu bazen kanlı ve iltihaplı bir akıntıdır. Fistülden dışkıyla olan kirlenme nedeniyle sürekli akıntı vardır. Normalde başlangıçta bu akıntı yalnızca hastanın iç çamaşırını kirletir. Fakat zamanla akıntının ciltte yaptığı tahriş sonucu kaşıntı ve yanmalar başlar. Makatta apse varsa hastanın şiddetli ağrısı vardır. Oturma, yürüme, dışkılama çok ağrılıdır. Sistemik olarak da hasta da titreme, terleme, ateş gibi belirtiler olabilir. Apsenin cerrahi olarak drene edilmesi veya apsenin kendiliğinden açılması ağrının birden kaybolmasına neden olur. Bu dönem hain sükûnet denen dönemdir. Bunun arkasından genelde kronik fistül anal tablosu gelişecektir. Apse boşalsa bile apse boşluğu tam olarak iyileşmez ve kapanmaz. Geç dönemde oluşan tünelden sürekli akıntı başlar.

Fistüller bazen apse olmadan da gelişebilir. Tüberküloz, crohn, kanserler, bazı mantar enfeksiyonları buna neden olabilir. Bu fistüller atipik seyir gösterebilir. Bazen de birkaç tane olabilir. Bu hastalarda tedavide öncelikle fistüle yol açan hastalık tedavi edilmelidir. Daha sonra fistülün tedavisine geçilmelidir.

Fistülün seyri hastaya göre değişiklik gösterebilir. Düz bir hat şeklinde olabildikleri gibi at nalı şeklinde de bir seyir gösterebilirler. Fistülün trasesinin bulunması, fistül yolunda rezidü bir apsenin olup olmadığının araştırılması amacıyla endoanal US ve anal MR yaptırılır. Fistülografi de çekilebilir.

Basit perianal fistüllerde fistülotomi + küretaj, komplike vakalarda seton ve lazer ile fistülopeksi operasyonları uygulanır.

One Comment
  1. Cevapla
    zafer tokel

    MR sonucu basit fistül denerek ameliyat oldum.Antibiyotik tedavisi olmaktayım.3 cm.dendi.tünel açık bırakılarak yaranın kendi kendini doldurarak iyileşme olacağı cerrah tarafından söylendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi