İzmir Fistül Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Anal Fistül Tedavisi Ne Kadar Sürer ?

Önceden oluşmuş anal apseler kendiliğinden boşalarak anal fistüllerin oluşumuna neden olmaktadır. Anüsün iç kısmında dişli çizgi denilen yerde küçük kesecikler bulunur. Bunların salgıladığı mukus anüsün kayganlığını sağlar. Bu kesecikler bir kanalla anüse açılır. Bu kanalın tıkanması enfeksiyon ve apse gelişimine neden olur. Fistül bu kesecik ile cilt arasında oluşmuş tüneldir. Bu tünel vasıtası ile ciltte iltihaplı akıntı olur. Bu fistülün ağzı tıkanırsa yeniden apse oluşur.

Apse anüs çevresinde şiddetli ağrı, dolgunluk hissi, şişlik gibi yakınmalara neden olur. Ayrıca hasta da enfeksiyona bağlı halsizlik, ateş ve titreme görülebilir. Ayrıca fistüllerin yaptığı akıntıya bağlı ciltte tahriş, akıntı ve akıntı sonrasında o bölgede bir rahatlama görülür.

Anal apseler erkenden drene edilirlerse fistüle dönüşmezler. Fakat tedavi edilmeyen apselerde %50 civarında fistül gelişmektedir.

Anal fistül tedavisinin süresi yapılan tedaviye göre değişir. Basit peri anal fistüllerde fistül yolu basit şekilde açılır. Bu amaçla elektro koter de kullanılabilir. Bunun için spinal veya epidural anestezi uygulanır. Her iki delik arasına bir stile yerleştirilir. Stile kılavuzluğunda füstülotomi yapılır. Sonra tabanı kürete ve koterize edilir. Sekonder iyileşmeye bırakılır. Bunun tamamen kapanması 1-2 ayı bulabilir. Fakat bu süre zarfında hasta ertesi günü işine gücüne dönebilir. Sadece günlük oturma banyolarını yapar. İlaçlarını kullanılır.

Komplike fistüllerde durum farklıdır. Tedavi süresi kişiye ve fistülün durumuna göre değişir. Apseli fistüllerde yapılacak tedavi seton uygulamasıdır. Seton fistülün iç ve dış delikleri arasına ip, naylon ve misina geçirilerek uygulanır. 2 şekilde uygulanır. Gevşek seton genelde drenaj amacıyla kullanılır. Fistül yolundaki apsenin drene olmasını sağlar. Uzun zaman kalabilir. Bu seton olduğu sürece hasta da akıntılar, buna bağlı hijyen noksanlığı, ıslak makat yakınmaları sürecektir. Kesici seton ise tedaviye yönelik bir girişimdir. Bunda seton her ay bir miktar sıkılır. Her sıkmada anüs kaslarında bir miktar kesilme oluşur. 2 sıkma zamanına kadar ilk sıkmada kesilen yer iyileşir. Bu işlem tüm fistül yolu kesilinceye kadar devam eder. Bu işlem genelde 4-6 ay arasında sürer. Bunda da hasta günlük işlerini yapar. Fakat her ay doktoruna giderek setonu sıktırması gerekir.

Lazerle fistül yolunun kapatılması işlemi de spinal veya kaudal anestezi altında yapılır. Hastaya tercihen proktoloji masasında diz-dirsek pozisyonunda girişimde bulunulur. Bir stile yardımıyla dış delik ve iç delik bulunur. İç delikteki granülasyon dokusu elektrokoterle kesilerek çıkarılır. Burası iç sfinkter düzeyinde dikişle kapatılır. Sonra iç ve dış delikler arası lazer ile yakılır. Buradaki proteinler erir ve soğurken tüm fistül yolunu kapatırlar. 5-10 dakikalık bir işlemdir. Hasta ertesi günü işinin başına döner. Oturma banyoları yapar. İlaçlarını kullanır. Hasta 1 ay sonra kontrole çağrılır. Herhangi bir komplikasyon var mı bakılır. En kısa süren fistül tedavi şeklidir. Hastanın ağrısı olmaz. Lazer 4 mmlik bir derinliğe nüfus ettiğinden çevre organlarda zarar oluşmaz. Nüks vakalarında lazer 2. kez denenebilir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi