İzmir Fistül Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Ameliyatsız Fistül Tedavisi

Fistüller genelde bu bölgede oluşan apseler sonucu oluşur. Makatın kayganlığını sağlayan bezlerin iltihaplanması bu apseleri doğurur. Bu apseler genelde makat kasları arasında oluşur. En fazla fistülde bu makat kasları arasında gelişir. Makat apsesi akut dönemde makatta ağrı, makatta kokulu, kanlı bir akıntı ve makat bölgesinde şişlikle kendini belli eder. Apsenin oluşturduğu enfeksiyon hastada yüksek ateş, halsizlik gibi belirtiler oluşturur. Anal apselerde erken drenaj esastır. Hekim tarafından boşaltılmayan apseler kendiliğinden patlar. Bunlar tam boşalamadığından içeride cerahat kalır. Hastada apse azaldığından hasta rahatlar, normal yaşamına döner fakat hain bir şekilde fistül oluşmaktadır.

Makat kasları arasındaki apse, buradaki boşluklardan yararlanarak kendine bir çıkış noktası arar. Genelde anüs cildine açılır. Oluşan delikten sürekli iltihap, sarı kokulu veya kanlı akıntı gelir. Sonuçta bir ağzı anüs kasları arasında, diğer ağzı anüs cildinde bir yol oluşur.

Perianal fistüller genelde düz bir hat üzerinde olmazlar. Anal kaslarla olan ilgilerine göre çeşitli şekillerde sınıflandırılabilirler. Perianal fistüllerin yaklaşık %90’ı basit fistüllerden oluşur. Bunların tedavileri kolaydır. Eğer fistül zamanında tedavi edilmezse ilerleyerek komplike fistüllere dönerler. Komplike fistüllerde tedavi süreci uzun ve sıkıntılıdır.

Ameliyatsız Peri Anal Fistül Tedavisi

Makat fistülü olan hastalarda ilk belirti makat bölgesinden olan sarı renkte, bazen kanlı olabilen, kokulu akıntıdır. Bazen hastalar buradan gaz geldiğini de söylerler. Ayrıca hastalarda anal bölgede şişlik hissi, ateş, titreme ve halsizlik gibi enfeksiyon belirtileri görülebilir.

Makat fistülü ile gelen hastalarda fizik muayene önemlidir. Dış delikten sokulan bir stile yardımıyla iç delik bulunmaya çalışılır. Daha sonra hastaya endorektal ultrason ve MR yaptırılarak fistül trasesi, anüs kaslarıyla ilişkisi, fistül yolunda rezidü bir apse olup olmadığı araştırılır. Bunlar sonucu fistül haritası çıkarılır. Ne şekilde tedavi edileceği şekillendirilir. Sonra hasta tedavi konusunda bilgilendirilir. Tedaviden sonrası nüx olasılığı, olası komplikasyonlar tek tek anlatılır.

Daha sonra basit perianal fistüllerde fistülotomi+küretaj uygulanır. Burada %95’in üzerinde başarı vardır. komplike fistüllerde ise günümüzde lazer ile fistülopeksi uygulanmaktadır. Lazer sistemi ile fistül yolu eritilir ve kendi üzerine yapıştırılır. Böylece anüs kaslarına zarar verilmez ve kesilmez. Uygulama 4-5 dakika sürer ve hasta 6-8 saat sonra normal yaşamına döner. Bu yöntemle hastanın büyük abdest ve gaz kaçırma riski minimuma iner.

Bunun için hastaya spinal veya kaudal anestezi uygulanır. Dış ve iç delik bulunur. Sonra iç delik eksize edilir ve dış delikten sokulan lazer probu ile tüm fistül yolu buharlaştırılarak yapıştırılır. Bu yapıştırma işlemi çok kez tekrarlanarak yapışması sağlanır. Hastanın anesteziden kurtulması sonucu taburcu edilir. Hasta ertesi günü işinin başına döner. Hastaya operasyon sonrası oturma banyoları verilir. Posa bırakan gıdalar önerilir. İlaç tedavisi verilir. Başarı oranı %80 civarındadır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 229 00 25
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi